אחינועם ניני וגיל דור – Noa / Afterallogy

אלבום חדש המורכב ברובו משירים שנחשבים ל jazz standards בתרבות האמריקנית. השירים נכתבו על ידי גדולי המלחינים בתחומי הג׳אז, מחזות הזמר והסרטים. אחינועם וגיל הוסיפו לאלבום גם חומר מקורי משלהם, הן במוזיקה והן במילים.

כמו באלבומם הקודם Letters To Bach, ניגשו השניים בצניעות, באהבה ובחרדת קודש למלאכה. זמן קורונה היווה מן הסתם תקופה אידיאלית להתכנסות, לאינטימיות המתבקשת בשירים, להקשבה ההדדית ולמינימליזם שאפיינו את הדואט שלהם מאז ומעולם.

Afterallogy הוא פרויקט של התבוננות פנימה והחוצה אחרי שלושים שנות שיתוף פעולה. שנים של שירה וגיטרה שמנסים לספר סיפור ולגעת בלב.

האלבום יופץ במקביל בארץ ובעולם ב- 30.4 דיגיטלית וגם עותקים פיזיים על גבי דיסק ופעם ראשונה גם בתקליט.

על השירים:

My Funny Valentine
השיר נכתב על ידי רוצ׳ארד רודג׳רס ולורנס הארט למחזמר ״Babes In Arms״ המחזמר הראשון שהצמד האגדי הזה כתב והלחין בשלמותו ב 1937. השיר זכה לעשרות ביצועים על ידי גדולי האמנים בעולם כמו מיילס דייויס, אלה פיטסג׳ראלד, שרה ווהאן, ביל אוונס ורבים רבים אחרים.

This Masquerade
השיר נכתב והוקלט על ידי ליאון ראסל ב 1972. כעבור שנה הוקלט על ידי קארן קרפנטר מצמד הקרפנטרס הנפלא ואף נכלל באלבומם as time goes bye במחרוזת שהוקלטה בתכנית טלויזיה יחד עם אלה פיטסג׳ראלד ולמרבה ההפתעה השיר my funny valentine צמוד אליו גם בהקלטה זו. ב-1976 הוקלט השיר על ידי הגיטריסט הנודע ג׳ורג׳ בנסון והפך ללהיטו הגדול ביותר. אחינועם אף ביצעה את השיר יחד איתו בהופעה חיה. לגרסא הנוכחית, שיצרו אחינועם וגיל בתחילת דרכם המשותפת, הוסיפה אחינועם חלקים חדשים שממסגרים את השיר המקורי באופן שמזכיר מחזות זמר ומצייר תמונה שעל הרקע שלה מתחיל ה״מונולוג״. טיפול כזה בגרסאות כיסוי הפך לסימן היכר של השניים , והוא מופיע בשירים רבים באלבומים שלהם במשך השנים.

Anything Goes
השיר הידוע הזה נכתב (מילים ולחן) ב 1934 על ידי Cole Porter למחזמר הנושא את אותו שם.
השיר רצוף באיזכורי רכילויות עסיסיות אודות סלבריטאים מן התקופה. אחינועם הוסיפה בתים מקוריים באותה רוח…

Oh, Lord (אלוהי)
טקסט מופלא שכתבה המשוררת הדגולה לאה גולדברג. השיר שאותו הלחין גיל דור, במסגרת הפרוייקט ״רחל לאה״ שהוצג בתיאטרון ירושלים במסגרת פסטיבל ישראל 1993, עוסק בפגישה מקרית של המשוררת עם אלוהים בבית קפה. בהשראת הטקסט הולחן השיר בסגנון ג׳אזי ״אלינגטוני״ ומהווה תוספת עיברית ראויה לאלבום ולספרות הסטנדארטים.

But Beautiful
לחן יפהפה של Jimmy Van Heusen למילים מאת Johnny Burke, שנכתב לסרט Road To Rio מ 1947. השיר בוצע במקור על ידי Bing Crosby וכעבור שנה כבר הפך ללהיט בביצועו של פרנק סינטרה. השיר בוצע גם על ידי בילי הולידיי, טוני בנט עם ליידי גאגה, ביל אוואנס, ונאט קינג קול.

Something’s Coming
בגבולות המורחבים של הג׳אז ניכרת תרומתו של המלחין והמנצח ליאונרד ברנשטיין.
שירים רבים מתוך סיפור הפרברים 1957, הוקלטו על ידי גדולי המבצעים. גם השיר המופלא הזה בוצע על ידי סמי דייויס ג׳וניור, ג׳וני מאתיס, שירלי בסי, וברברה סטרייסנד. אחינועם וגיל בחרו לעבד גם אותו לדואט ׳גיטרה ושירה׳ ולהתמודד באופן מקורי עם מורכבות הפרטיטורה של המלחין הגאון.

Calling Home
מחווה של כבוד גדול ואהבה למוזיקאי הענק, הגיטריסט והיוצר Pat Metheny.
לפאט היה תפקיד אינסטרומנטלי ביותר בקריירה של אחינועם. מיד לאחר הופעתה הראשונה בפסטיבל ג׳אז סרטים ווידיאוטייפ ב 1990 יצר איתו גיל קשר שהוביל להפקת האלבום הבינלאומי הראשון NOA על ידי פאט בחברת Geffen Records. הקשר החברי והמקצועי נשמר לאורך השנים. באלבום Love Medicine מ 2014 מופיע שיר בשם Eternity and Beauty שהלחין פאט עם מילים מאת אחינועם. באלבום הנוכחי חוזרים השנים לאחת המלודיות המרגשות ביותר שלו ששמה המקורי הוא: Letter From Home. אחינועם כתבה לו מילים והוא הופיע בשם Calling Home בעיבוד שונה לחלוטין באלבום Calling מ 1996. הפעם, ברוח המקור האינסטרומנטלי של פאט השיר חודש והוא מוקדש גם לזכרו של Lyle Mays, הפסנתרן האגדי שליווה אותו וגם ניגן באלבום הבכורה NOA.

Darn That Dream
עוד סטנדארד מפרי עטו של Jimmy Van Heusen למילים מאת Eddie DeLange. השיר מ 1939 הוקלט על ידי מילדרד ביילי בליווי בני גודמן ומאז הפך גם הוא לאחד השירים האהובים על כל גדולי הג׳אז מאלה פיטסג׳ראלד בילי הולידיי ועד מיילס דייויס.

Lush Life
פירוש השם הוא ׳חייו של אלכוהוליסט׳ והוא מתאר את הדיכאון ושברון הלב בעקבות אהבה נכזבת. הוא נכתב על ידי בילי סטרייהורן ובוצע לראשונה בפי הזמרת קיי דייויס עם תזמורתו של דיוק אלינגטון. השיר הוא אחד המורכבים ביותר מבחינה הרמונית ומהווה אתגר לכל מוזיקאי. פרנק סינטרה כלל באלבומו גירסה בה הוא לא מצליח להקליט את השיר. אחינועם וגיל ביצעו אותו לראשונה בפסטיבל הג׳אז השני בסינמטק תל אביב ובאלבום הנוכחי הקליטו אותו בפעם הראשונה.

Eyes Of Rain
שיר מקורי, לחן ומילים של אחינועם שזו לו ההקלטה הראשונה. למעשה זהו אחד משני שירים שאחינועם השמיעה לגיל דור בהיותה תלמידה בבית ספר רימון. השיר, שיש בו אלמנטים של ג׳אז ופיוז׳ן הותיר רושם עמוק על המורה, ובעקבותיו פנה אליה גיל להצטרף למופע הראשון בסינמטק תל אביב ב 1990.

Waltz for Neta
במהלך ההופעות לאורך השנים הלחין גיל וביצע מספר יצירות לגיטרה. זוהי הראשונה שבהם והיא מוקדשת לרעייתו נטע דור.

Every Time We Say Goodbye
חותם את האלבום עוד שיר של קול פורטר. השיר נכתב ב 1944 למופע מוזיקלי בשם Seven lively arts. בשנות החמישים והשישים הפך לסטנדארד אהוב ובוצע על ידי ענקים כריי צ׳ארלס, בטי קארטר, ג׳ון קולטריין אלה פיטסג׳ראלד, אנני לנוקס וליידי גאגה. גם השיר הזה בוצע במופע הראשון וכבר אז הוסיפה לו אחינועם נגיעות אישיות ומיוחדות.