Dudu Tassa, Jonny Greenwood / Jarak Qaribak

Jarak Qaribak, אלבום משותף של דודו טסה עם ג'וני גרינווד יראה אור ב-9 ביוני.

היוצר והמוזיקאי המחונן דודו טסה משתף פעולה עם המלחין והגיטריסט עטור הפרסים ג'וני גרינווד (Smile The, Radiohead) באלבום חדש בשם ג'ארק קריבק, (מערבית: שכנך הוא קרובך) שייצא ב-9 ביוני הקרוב באחת מחברות התקליטים הגדולות בעולם – BMG תחת הלייבל Records Circuit World.

הפרויקט הופק על ידי דודו וג׳וני, כאשר על המיקסים אחראי המפיק והאגדה נייג׳ל גודריץ׳ (Godrich Nigel) שעבד עם פול מקרטני, בק, רד הוט צ׳ילי פפרז, ועוד ועוד…

ג'ארק קריבק הוא אלבום ייחודי של שיתופי פעולה חוצי גבולות, המפגיש זמרים ומוזיקאים מרחבי המזרח התיכון (ירדן, מצרים, סוריה, לבנון) לביצועים חדשים ליצירות מהתרבות הערבית.

חשיפה ראשונה מתוך הפרוייקט הוא Shay Ashufak ,שיר מהאמירויות בהשתתפות הזמר הלבנוני רשיד א־נג'אר.

דודו טסה בעוד פסגה מוזיקלית שוברת שיאים, הפעם אנו גאים לחשוף לראשונה שיתוף פעולה מוזיקלי סודי, שנמשך כבר מעל שנה בין דודו וג'וני גרינווד (Radiohead). השניים מכירים זה את זה כבר זמן רב. ב-2017 הזמינה להקת רדיוהד את ״דודו טסה והכוויתים״ ללוות אותה כמופע פותח לאורך כל סיבוב ההופעות שלה ברחבי ארה"ב. הסיבוב המשותף קירב בין השניים לא רק מוזיקלית והשניים הפכו חברים. כעת הקשר הביא לכדי יציאת יצירה מוזיקלית משותפת לשני האמנים.

השירים באלבום והזמרות והזמרים המשתתפים בו מגיעים מכל רחבי המזרח התיכון, כל זמר מבצע שיר ממדינה שדווקא אינה מדינת הלאום שלו.
גם דודו מבצע את אחד משירי האלבום Ikthar Yzid Lhla שיר שמגיע במקור ממרוקו, אליו נחשף דודו בעבר בבית ילדותו, דרך הקלטה פחות מוכרת בביצוע של זוהר ארגוב מתחילת שנות ה-80. השיר בוצע במקור על ידי Doukkali Abdelwahab.

הזמרים הקליטו את חלקם בפרויקט, מכל רחבי העולם, כל מבצע מהמדינה בה הוא מתגורר כעת, עובדה שהציבה בפני ההפקה לוגיסטיקה ובירוקרטיה. דודו נזכר שהניסיון למצוא אולפן מתפקד בביירות על מנת שהזמר רשיד א־נג'אר יוכל להקליט את ערוץ השירה לשיר Shay Ashufak היה מאבק לא פשוט ולאורך העבודה על האלבום התעוררו קשיים שונים ומשונים נוספים, שכולם ייחודיים מאוד למזרח התיכון שהאלבום כולו מוקדש למוזיקה שנוצרת בו.

ג'ארק קריבק הוא אלבום של שירי אהבה קלאסיים המבטאים רומנטיקה ושיברון־לב אישיים לגמרי. ג׳וני ודודו אינם תמימים כדי לחשוב שאנשים לא ישליכו את הדעות הקדומות הפוליטיות שלהם על הפרויקט, בין אם באהדה או בתחושות אחרות. ״לא רצינו לחשוב שאנחנו מבטאים כאן אמירה פוליטית כלשהי" אומר ג'וני, "אבל אני לגמרי מבין שברגע שאתה עושה משהו בצד הזה של העולם, הוא הופך מיידית לפוליטי, גם אם הוא בסך הכל אמנותי. למעשה, זה אולי נכון במיוחד אם המעשה הוא אמנותי."

כששואלים את השניים מה הסוד החיבור המוזיקלי ביניהם, ג׳וני משיב: "באחד הביקורים עם רדיוהד בישראל שמעתי את המוזיקה של דודו וחשבתי שהיא אור באפלה ששוררת ברוק הישראלי, לדברים שדודו עושה יש שורשים במזרח התיכון ופשוט חשבתי שזה מאוד מעניין."

דודו: "יש בג׳וני רבדים מוזיקליים שאני לא יכול לעשות ולא יודע איך לעשות ,זה מרתק, וחייב להודות שזה מדליק אותי ליצור ולהקליט יחד עם מוזיקאי שנמצא בטופ העולמי.
בשנה האחרונה הקלטתי עם ג׳וני גרינווד אלבום משותף וזהו אחד מהרגעים המשמעותיים שחוויתי בתור מוזיקאי. המפגש והסקרנות של שנינו למוזיקה מהתרבות הערבית הביאה מהר מאוד את הרעיו לאלבום – שבו אנחנו מחדשים יצירות ומשתפים פעולה עם אומנים מכל המזרח התיכון.

אנחנו מדינה קטנה בין כל המדינות הערביות, אנחנו מושפעים והושפענו מאוד מהתרבויות והמוזיקה שלהן, רבים מאיתנו בישראל צאצאים של אנשים שהגיעו לכאן ממקומות שונים מהמזרח התיכון, לא במקרה יום שישי אחר הצהריים היה שיא השבוע בשביל רבים מבני דורי ומשפחתם, כאשר מכל חלון בשכונה שמענו את השירים מהסרט הערבי שהוקרן בטלוויזיה.
ִהתרבות הערבית ומנהגיה מושרשים עמוק בתרבות הישראלית. עבורי זו הייתה חוויה מדהימה להקליט את הפרויקט יחד ג׳וני גרינווד האדיר, מהמוזיקאים המשפיעים והחשובים בעידן הנוכחי וחבר יקר שהחיים הפגישו בינינו.

אני מאוד נרגש ומקווה שהקהל הגדול בארץ שכל כך אוהב ומושפע יוכל להתחבר מחדש לתרבות כל כך קרובה ועשירה שנמצאת בתוכנו ומסביבנו. מרגיש שבתקופה הלא פשוטה הזו נוכל עדיין להבחין בתרבות ובדברים המשותפים והיפים שבינינו".

האלבום ייצא ב-9 ביוני, 2023 וזמין כבר עכשיו להזמנה מוקדמת בחנות הליקון.

האלבום יוצא על גבי תקליט במהדורה מיוחדת ומוגבלת במשקל 180 גרם. האלבום כולל אינסרט כפול עם המילים בערבית ובאנגלית ומדבקה.
מהדורת הדיסק יוצאת בדיגיפק מהודר וכוללת חוברת של 12 עמודים עם המילים בערבית ובאנגלית ומדבקה.