טובה גרטנר / לשיר כמו זלנסקי

blank

טובה גרטנר מוציאה שיר חדש וכמו תמיד מוציאה את המאזינים מהמקום המוכר והצפוי אל מחוזות חדשים של אבסורד, כנות ויצירתיות. השיר יוצא סמוך ליום ה-100 לפלישה הרוסית לאוקראינה, שלצד הזוועות, הולידה גם מנהיג ולוחם חופש כמותו העולם טרם ראה.

הוא הפך לסמל בדיבורו האישי, בעקשנות, בנחישות לעמוד מול החזק. ובאמנות כמו באמנות, טובה לוקחת את השיר אל המקום האישי, ומעלה תהייה האם זלנסקי הוא רק זלנסקי או סמל לערכים– של אומץ, צדק ואמת שמנקודת מבטה של טובה נעלמו מחייה ומחיי החברה שמסביבה.

מבחינה מוזיקלית טובה שומרת על אותו קו אמנותי שיצרה באלבום קיץ 21 שיצא בדצמבר האחרון עליו עבדה יחד עם המוסיקאים אשר לוי, גלעד בלומשטיין ואמיר הורוביץ – שילוב מיוחד בין מוסיקה אלקטרונית, למוזיקה אקוסטית עם נגיעות של פאנק.

העיבוד של השיר כולל ביט שבור עליו מתנגנות גיטרות של גלעד בלושטיין שמנגנות בחריקה כמעט בלי אקורדים, מנסרות את הרוע, ואת האטימות, כשהבס של אשר לוי עונה לו תוך כדי שהיא יורדת למטה לעולם ששם הרי געש נולדים.

השירה של טובה מתפרצת מהבטן ומשקפת את כל המתח והכעס שנאגרים בחיים של כולם נוכח המציאות הבלתי נתפסת.

טובה גרטנר מספרת על השיר: "לא מתאים לי להעריץ אף אחד, ולמעשה נבהלתי איך כתבתי שיר כזה, אבל זלנסקי, מבחינתי הוא דובר שלי, של כל העולם, ומייצג את הכמיהה לשינוי, ואת המאבק לא לתת לאנשים חזירים לשלוט בחיינו. אני לא מכירה את זלנסקי, אבל מרגישה שהוא מדבר את הפחדים שלי – די להיות מכווצת! אני חושבת המון – האם אני אמיתית? האם אני אמיצה ומדברת מהלב? הייתי רוצה לשיר כמו זלנסקי, לעמוד בקצה, להמציא שפה חדשה לא לפחד. אולי כל מה שאני כותבת זה רומנטיקה, אבל בעיניי יש פה דיבור עם תקווה: להקשיב ללב ללכת עם האמת ולא לוותר".

גרטנר מוציאה אלבום בכל שנה. בשנת 2020 זכה בסדר מתוך האלבום רוכלת מציאות לקליפ שיצר גיל אלקבץ בפרסים בינלאומיים ואף נכלל בשורטליסט לפרסי האוסקר.
בסוף השנה שעברה הוציאה את האלבום קיץ 21.